banner69

Şanlıurfa Valisi Erin " Şanlıurfa’mıza hayırlı olsun"

Türkiye’nin en büyük tarım işletmesi olan Şanlıurfa Ceylanpınar Tarım İşletmesi’nde 60 bin dekar alanın sulanması amacıyla Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirilen 70 milyon lira yatırım bedeline sahip TİGEM Ceylanpınar Sulama Projesi’nin açılış töreni, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Milletvekilleri İbrahim Halil Yıldız, Ahmet Akay, Halil Özşavlı, TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ve diğer yetkililerin katılımıyla yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış törenine gönderdiği mesajın okunmasıyla başlayan tören, Bakan Pakdemirli ve Vali Erin’in konuşmaları ile devam etti.

Konuşmalardan sonra butona basarak sulama projesinin açılışını yapan Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler, TİGEM’deki 60 bin dekar araziyi sulayacak sistemi devreye aldılar.

Sulama sisteminin açılışından sonra Ceylanpınar TİGEM çiftliklerini ziyaret eden Bakan Pakdemirli ve beraberindekiler, fıstık bahçeleri, hayvancılık ve süt üretim tesislerinde incelemelerde bulundu. Kurban kesiminin ardından Ceylanpınar TİGEM’de sezonun ilk buğday hasadı, Bakan Pakdemirli ve beraberindekilerin katılımı ile yapıldı.

Törene gönderdiği bir mesajla iştirak eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları dile getirdi: Yarın son orucunu tutacağımız mübarek Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyor, Pazar günü erişeceğimiz bayramınızı kutluyorum. Açılışını yapacağımız Ceylanpınar TİGEM Sulama Projesi’nin ülkemize, milletimize ve siz çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

70 milyon liralık yatırımla hizmete aldığımız TİGEM Ceylanpınar Sulama Projesi, 210 bin dekarlık arazinin 60 bin dekarını su ile kucaklaştıracaktır. Projemizin her yıl 25 milyon lira ilave gelir artışı sağlayacağına inanıyorum. Projenin devamında bu yıl içerisinde 23 bin dekar, 2023 yılına kadar da 125 bin dekar araziyi daha sulamaya açmayı planlıyoruz. Böylece toplamda, 2023 yılına kadar 820 bin dekar alanı su ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Bu salgın süreci bize kaliteli sağlık hizmetleriyle beraber, gıdanın ve gıdaya ulaşmanın önemini de göstermiştir. COVİD-19 sonrası yeniden şekillenecek küresel ekonomide tarım ve hayvancılık çok büyük önem kazanacaktır. Bunun için sizlerden, ekilmemiş tek karış vatan toprağı bırakmamanızı rica ediyorum.

Projede emeği geçen, katkısı olan herkesi tebrik ediyor, Türkiye’nin büyümesi, güçlenmesi için çalışan tüm çiftçilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.

Medeniyetler ve tarım şehri Şanlıurfa’da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek konuşmasına başlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, pandemi sürecine rağmen insana hizmette hiçbir engel tanımayan bir anlayışla yatırımların devam ettiğini hatırlatarak, “Son bir haftada 1915 Çanakkale Köprüsü, Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali, Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi ve bugün gerçekleştirmekte olduğumuz Ceylanpınar Sulama Projesi gibi ulaşımdan tarıma, sağlıktan sanayiye kadar ülkemizi devasa hizmetlerle buluşturmaya devam eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şahsım ve aziz milletim adına şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Şanlıurfa’ya olan sevgi ve özlemlerinin bir başka olduğunu dile getiren Bakan Pakdemirli, “Çünkü Şanlıurfa hem üreten hem de Türkiye’nin yedi bölgesine gönderdiği mevsimlik tarım işçileriyle,

Türkiye tarımını sırtlamış, emeğinin ekmeğini yiyen aziz bir şehir. COVİD-19 salgını süresince de Bakanlığımızın verdiği izinle Türkiye’nin yedi bölgesine ekmek parası kazanmaya giden yaklaşık 160 bin tarım işçisi Şanlıurfalı kardeşime kolaylıklar, hayırlı bol kazançlar diliyorum. Tüm milletimiz adına teşekkür ediyorum. Biliyoruz ki Şanlıurfa’nın emeği, sadece pamukta, fıstıkta, hububatta değil. Şanlıurfalının emeği fındıkta, çayda, kirazda, elmada. Hasılı 81 vilayet, yedi coğrafyamızda sofralarımızda, tabaklarımızda. Allah sizlerden razı olsun.

Tarımın başladığı bu toprakları, tarımın yüceldiği topraklar olarak sevmeye, suyu aziz, ekmeği nimet bilmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle TİGEM Ceylanpınar Sulama Projemizin, Şanlıurfamıza şanlı bir kazanım, ülkemiz tarımına büyük bir ivme sağlamasını diliyor, bu projede büyük emeği geçen Devlet Su İşleri ve Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğümüz ile çok kıymetli personelimize gönülden teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Son 18 yılda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Tarım ve Orman Bakanlığına ve çiftçilere verdiği desteklerle ülkeye güçlü bir tarım ve orman altyapısı kazandırıldığını kaydeden Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte verilen desteklerle, tarımsal üretimdeki artışın büyük bir ivme kazandığını, Türkiye’nin tarımsal alan bakımından 17’nci sırada olmasına rağmen hasılada Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk on sıraya girdiğini ifade etti.

Türkiye’nin başarı hikâyesinde Şanlıurfalı çiftçilerin ve üreticilerin emeği olduğunu dile getiren Pakdemirli, “Onun için biz de Şanlıurfa’yı hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Şanlıurfalı da bizi hiç yalnız bırakmadı. Bakanlığımızın tarımsal destek payının yüzde 8 ile 9’unu Şanlıurfa’ya ödüyoruz. Şanlıurfa da ülkemizin bitkisel ve hayvansal üretiminin yarısına yakınını sağlayarak tüm desteklerimizi sonuna kadar hak ediyor.” diye konuştu.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin sert ekmeklik buğday alım fiyatını da Şanlıurfa’da açıklayan Bakan Pakdemirli, buğdayın ton fiyatını 1350 liradan 1650 liraya yükselttiklerini söyledi. Çiftçilere hububatta ton başına 230 TL pirim ve destek ödemesi yapılacağını belirten Pakdemirli, bakliyattaki destek ödemesinin de ton başına 800 TL olacağını dile getirdi.

Ticaret Bakanlığı ile yapılan yoğun görüşmeler sonucu, ülkemizden Çin’e gerçekleştirilecek süt ve süt ürünleri ihracatı önündeki engellerin de kaldırıldığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, alınan kararın süt ve süt ürünleri üreticilerine hayırlı olmasını diledi.

Bakan Pakdemirli, hayvancılık desteklemeleri kapsamında üreticilere 6.6 milyar liralık destek ödemesinin, 5.5 milyarlık kısmını Mayıs ayı sonuna kadar ödediklerini, Haziran ayında da 131 milyon liralık besi desteğini ödeyecekleri müjdesini verdi.

Pamuk destekleme fark ödeme başvurularının 30 Nisan 2020 tarihinde tamamlandığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, destekleme icmallerinin tamamlanma aşamasında olduğunu, ödemelerin en kısa süre içerisinde çiftçilerin hesabına yatırılacağını açıkladı.

Ülkenin büyük yatırımlarını, kadim topraklar olan Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesine yaptıklarını belirten Pakdemirli, birkaç gün önce türbinleri faaliyete alınan Ilısu Barajı’nın, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli barajlarından biri olduğunu, Mardin ve Şırnak bölgesindeki insanların en büyük kazanımlarından biri olacağını söyledi.

Bugün de Türkiye’nin en büyük tarım işletmesi olan Ceylanpınar TİGEM’de 60 bin dekar araziyi sulamaya açtıklarını dile getiren Pakdemirli, “Hem süt üreticilerimize hem de süt ürünleri üreticisi firmalarımıza hayırlı olsun.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17