banner264
banner262

"Halkların Huzuru İçin Sivil Tedbirler Çalıştayı"nın sonuç raporu yayımlandı.

Sonuç Bildirgesinde;

Çalıştayımızda, Türkiye’de ve şehrimiz Şanlıurfa’da Suriyeli muhacirlere yönelik dışlama/ötekileştirme ve şiddete maruz bırakma çabalarının büyük emperyalist güçler tarafından Türkiye’mizi ve şehrimizi kaosa sürüklemek amacıyla yapılan büyük planın bir parçası olduğu kanaatine varılmıştır. Bu nedenle;

1- Ensar muhacir vurgulu görsel çalışmalar şehrin muhtelif yerlerindeki bilbordlara asılmalı,

2- Sosyal medya kullanılmalı ve kardeşlik vurgusu öne çıkarılmalı,

3- Suriye ve Türkiyeli Âlimler, STK başkanları ve Kanaat önderleri Tv programlarına katılarak konuyu iyice izah etmeli, halk bilgilendirilmeli,

4- Âlimler, Kanaat önderleri, muhtarlar ve gönüllü kişiler ev ve esnaf ziyaretleri yaparak konu hakkında bilgilendirmeli.

5- Valilik ve Emniyetten randevu alınıp bir daha ziyaret edilmeli. Konunun hassasiyetine binaen emniyet güçlerinin sahada daha aktif rol alması gerektiği, suçu önlemeye yönelik tedbirlerin artırılması gerektiği bilgilendirilmeli.

6- Suriyeli olup toplumsal huzuru bozan eylemlerde bulunanlar cezalandırılmalı ve sınır dışı edilmeli. Türkiye vatandaşı olup bu tür suçları işleyenler de hakeza cezalandırılmalı.

7- Olumlu her gelişme hakkında kamuoyu hızlıca bilgilendirilmeli.

8- Suriyelilere yapılan yardımların istatistikleri ve gerekçeleri kamuoyuna detaylı bir biçimde açıklanmalı.

9- Bu günlerde Suriyeli gençlerin halkımıza su ve gül dağıtımılarının olumlu karşılandığı görülmüştür. Bu tip gönül alıcı davranışların artırılarak devam ettirilmesinin faydalı olduğu kanaatine varılmıştır.

10- Basın camiası, gelişen olaylar hakkında yapacığı haberlerde daha yapıcı bir dil kullanmalı ve halkları sağduyuya davet etmeli.

11- Konu ile ilgili Kamu spotlu tanıtım filmlerin yapımı ve yayınlanması için ilgili birimlere tavsiyelerde bulunulmalı.

12- Şanlıurfa’daki Suriyeli âlimlerin üç gün önce Suriyelilerin uyması gerektiği konular/kurallar hakkında yayımladıkları 7 maddelik tavsiyelerin şehrimizde olumlu etki yaptığı tespit edilmiştir. Bu nedenle süreç içerisinde benzeri çalışmaların yapılması teşvik edilmelidir.

13- 15 Temmuz darbe kalkışması yıl dönümü münasebetiyle kurum/kuruluşların yapacağı programlarında konu işlenmeli. STK ve Kanaat önderlerine söz hakkı verilmeli.

14- Milli Eğitim talimatiyla okullarda ögrencilere de bu yönde telkinlerde bulunulmalı.

15-Camilerde Vaaz ve Hutbelerde de bu konu sık sık işlenmelidir. Suriyeli Alimlerin, Suriyelilere vaaz ve nasihat verme imkanları çoğaltılmalı.

16- Gençlere çalışma imkanı sunmak ve toplumla adaptasyonlarını saglamak noktasında çalışmalara ağırlık verilmeli, iş edindirme kurslarına tabi tutulmalı.

17- Yukarıda zikredilen maddelerin tatbiki için ikinci bir çalıştayın zorunlu olduğu tespit edilmiştir. İkinci Çalıştayın 12 Temmuz 2017 çarşamba günü saat 17:30 da Şair Nabi Kültür ve Konferans Salonunda yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur denildi.

Anahtar Kelimeler:
şanlıurfa
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17