banner268

Taşeron işçiler için kadro başvuruları başlıyor!

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kanun hükmünde kararname ile  alt işveren işçilerin kamuda istihdamı için yapılan düzenlemenin 2 Ocak 2018'de  yürürlüğe gireceği anımsatılarak, şu ifadelere yer verildi:

"Başvuru ve kadroya  geçiş sürecine ilişkin uygulamayı anlatan usul ve  esaslar bu hafta içinde yayımlanacak ve geçiş süreci 2 Ocak 2018'den itibaren 90  gün içinde sonuçlandırılacaktır. 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilerimizin  geçiş yapacakları idarelerce başvuruların alınmasına başlanacaktır. Alt işveren  işçilerimiz 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 10 gün içinde, çalıştıkları alt  işveren şirketlere değil, istihdam edilecekleri kurumlara başvuracaklardır.  Başvuruda bulunan alt işveren işçilerimizin bilgileri, başvurdukları idarelerce  elektronik ortama aktarılacaktır. İşçilerimizin 4 Aralık 2017 tarihinde düzenleme  kapsamında bir ihalede çalışıp çalışmadığı ilgili kurumlar nezdinde kontrol  edilerek çalıştıkları idarelerce sınav süreci başlatılacaktır. Bu işlemlerin  ardından işçilerimiz çalıştıkları kurumda istihdam edileceklerdir."

Alt işveren işçilerin çalıştıkları alt işveren şirketlerine herhangi  bir evrak ya da feragat belgesi vermesi gerekmediği vurgulanan açıklamada, şu  bilgiler aktarıldı:

"90 günlük sürecin sonunda, işçilerimizin kadroya geçişi sırasında,  kendilerinden kadroya geçişe ilişkin açtıkları dava veya icra takibi varsa bu  dava veya takiplerden feragat ettiklerine ilişkin bir belge ve sulh sözleşmesi,  çalıştıkları idarelerce talep edilecektir. İşçilerimiz, kamuda istihdam  edildikleri için kadroya geçişleri nedeniyle çalıştıkları idare ile sulh  sözleşmesi yapacaklardır. Bu sözleşme, işçilerimiz açısından herhangi bir hak  kaybına sebep olmayacaktır. Sulh sözleşmeleri idare ile yapılacak olup bu durum  alt işveren şirketlerine karşı işçinin haklarından vazgeçmesi anlamına  gelmemektedir. Alt işveren şirketleri sulhe taraf olmayıp, bundan  yararlanamazlar. Alt işveren işçilerimizin kıdem tazminatına esas olan toplam  hizmet süresi ile izin sürelerinin hesabında geçmiş kıdemler İş Kanunu  çerçevesinde dikkate alınacaktır. İşçilerimizin bu hakları da korunmaktadır. Bu  prosedür, çalışanların kamuda kadroya geçişlerinde geçmişte de işletilmiş genel  bir uygulama olup, yeni bir düzenleme değildir."

Anahtar Kelimeler:
Taşeron IşçiKadro
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner270

banner269