Önen,“Geleceğimiz için iyi bir başlangıç olsun”

Çin Halk Cumhuriyeti Pekin Büyükelçisi olarak atanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdülkadir Emin Önen, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Önen mesajında, ülkemizin ve milletimizin geleceği için iyi bir başlangıç olması dileğinde bulunarak, çocuklarımızın ve gençlerimizin çok iyi yetiştirilmesi gerektiğini, yıllardır çok geri kaldığımız eğitimde yeni bir başlangıç olmasını arzuladıklarını söyledi.

Önen, toplumların gelişmesinin eğitimle mümkün olacağını belirterek, öğretmenlerimize büyük görev düştüğünü belirtti.

Çocuklarımızı ve gençlerimizi, yarınlara en iyi biçimde hazırlayabilmeliyiz

Türkiye’nin her alanda gelişmiş, güçlü ve müreffeh bir ülke olma yolunda, kararlı adımlarla ilerlemeye devam edeceğini belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi; bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmayı başarmış durumdaki ülkemizi daha da ileriye taşıyacak olan, eğitimli, nitelikli, rekabetçi, çalışkan ve her zaman bilginin takipçisi olmayı ilke edinmiş nitelikli insan gücüdür. Her yönden gelişmiş güçlü Türkiye hedefine doğru ilerlemeye devam ettiğimiz bu süreçte en büyük umudumuz, okul sıralarında oturan çocuklarımız ve gençlerimizdir. Onlar parlak geleceğimizin yarınlarından emin, istikrarlı, mutlu ve huzurlu bir Türkiye’nin habercileridir. Eskiden ayrıcalık olan ve çok az sayıda evladımızın yararlanabildiği özel okullar, Fen Liseleri, nitelikli eğitim veren Anadolu Liseleri, yine yüksek standartta eğitim imkanı sunan Meslek Liseleri gibi okullar, bugün ülkemizin en ücra köşelerine kadar yaygınlaşmıştır. Aynı şekilde yüksek öğretim, liselerden mezun olan hemen her öğrencimizin ulaşabildiği bir imkan haline dönüşmüştür. Ne var ki ülkemize yönelik tehditlerin en çok istismar ettiği alanların başında da eğitim gelmektedir. Türkiye, eğitim sisteminde var olduğu anlaşılan, 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan ihanet çetelerinin istismar ettiği açıkları süratle kapatarak yoluna devam etmek mecburiyetindedir. Bunun için devlet ve millet olarak okullarımıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, çocuklarımızın zihin dünyasını biçimlendiren müfredata, kitaplara çok iyi sahip çıkmalıyız. Çocuklarımızı ve gençlerimizi, yarınlara en iyi biçimde hazırlayabilmemizin yolu, okullarımızda kaliteli bir eğitim vermeyi başarmaktan geçmektedir. Onun için özellikle her yıl eğitimde çok gerilerde olan Şanlıurfa’mızda 2017/2018 Eğitim-Öğretim yılının geleceğimiz için çok iyi bir başlangıç olmasını diliyoruz. Bu durumda Öğretmenlerimize ve idarecilerimize çok büyük görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Bu insanlar aldıkları parayı helal ettirmenin yanı sıra ülkemizi ve milletimizi çok daha güçlü kılma yolunda daha çok çaba sarfetmek zorundadırlar” dedi.

Şanlıurfa Milli Eğitim teşkilatımızın daha öz verili çalışması şart

Eğitim ve öğretimin; sürekli yenilenmeyi, gelişmeyi, öğretmenden öğrencisine kadar herkese değişimin takipçisi olmayı zorunlu kılan, her dönemde önceliğini koruyan dinamik bir alan olduğunu da hatırlatan, Pekin Büyükelçiliği görevine atanan Cumhurbaşkanımızın Amerika Birleşik Devletleri ziyareti sonrası memleketi Şanlıurfa’ya yapacağı ziyaret sonrasında yeni görevine başlayacak olan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, “Bizler, AK Parti Hükümeti olarak çocuklarımıza ve gençlerimize yaptığımız yatırımların, geleceğimize yatırım olduğunun bilinciyle, eğitim alanındaki çalışmalara büyük önem vermeye devam edeceğiz. Amacımız, her şeyden önce çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğe daha iyi hazırlanmalarını sağlamak; bu çerçevede altyapı eksikliklerini gidermek ve eğitimin önündeki engelleri aşmak suretiyle çocuklarımıza en iyi koşullarda eğitim imkanı sunmak, tüm okullarımızı bilim ve teknolojideki yeniliklerden yararlanabilir hale getirmektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi; ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkemizin özünü de eğitim oluşturmaktadır. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına en büyük katkıyı, eğitimde elde ettiği başarılar sağlayacaktır. Şanlıurfa Milli Eğitim teşkilatımızın da daha öz verili çalışması, yetkililerin düzenli ve sürekli olarak takipçisi ve denetçisi olması gerektiğine inanıyoruz. Bu düşünceler eşliğinde, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz başta olmak bütün eğitim camiamıza huzur ve başarılar dolu bir ders yılı diliyoruz” diye konuştu.

İnsanlara ve farklı düşüncelere saygılı olunmalı

Toplumun kalkınması, refah seviyesinin yükselmesi, ekonomik, sosyal ve kültürel yönden gelişmesinin ancak eğitimle mümkün olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Emin Önen, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi hedefimiz ve tek düşüncemiz, ‘okul öncesinden üniversiteye eğitimin her adımında, çocuklarımızın ve gençlerimizin çağın gereklerine uygun şekilde yetiştirilebilmesi, teknolojik yeniliklerin onlar için ulaşılabilir olması ve hepsinin aynı şartlarda eğitim imkânlarından yararlanabilmeleridir. Amacımız, hayat boyu eğitimi benimseyen, modern dünyada söz sahibi olabilen, eğitiminden aldığı güçle yoğun rekabet ortamının şartlarına uyum sağlayabilen bireyler yetiştirebilmektir.’ Nitelikli insan gücünün artması için bilgiyi üreten ve paylaşan nesiller yetiştirilmesi, çocukların ve gençlerin yetenekleri doğrultusunda yönlendirilebilmeleri, ülkenin başarısı, gelişmesi ve ilerlemesi için büyük önem taşımaktadır. İnsanlara ve farklı düşüncelere saygılı, demokrasiye inanan, hoşgörülü ve ahlaklı bireyler yetiştirmeye yönelik bir eğitim anlayışı benimsenmelidir. Eğitime yatırım ülkenin parlak geleceğine yatırımdır” diyerek huzurlu bir eğitim yılı geçirilmesi temennisinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
şanlıurfaEğitim Yılı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17