banner115

BBP Genel Başkanı: Urfalıların Mağduriyeti Giderilmeli


Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici bugün Şanlıurfa’daydı.


16 Nisandaki referandumda evet diyeceklerini belirten Destici, Güneydoğu Anadolu Projesi’nde yaşanan sıkıntılar, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümü, Şanlıurfa’da yaşayan Suriyeliler, idamın geri getirilmesi talebi ve milletvekili seçilme yaşı gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu.


Haliliye'de bulunan partinin il başkanlığınca düzenlenen basın toplantısında konuşan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, “ BBP kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin darbe anayasasından kurtulması gerektiğini hep dile getirmiştir. Bu konuda atılan, hem darbe anayasasının değiştirilmesi ya da içindeki yasanın demokratikleştirilmesi ya da sistemin değiştirilmesi ve sistemdeki arızaların giderilmesi konusunda atılan adımları da hep desteklemişizdir. Bu sistem değişikliği de gündeme geldiğinde biz ilkesel olarak sistem değişikliğine, anayasa değişikliklerine, darbe anayasasındaki yasaların demokratikleştirilmesi hususunda atılacak adımlara destek olacağımızı söyledik. Darbecilere karşı, darbe anayasasına karşı, darbenin ürünü olan sisteme karşı milletin hür seçimleriyle oluşmuş meclisteki iki büyük sağ partinin ortak hazırladıkları teklifin yanında durmak daha doğrudur diyerek evet verdik" dedi. 
 
"BARAJ KALDIRILMALI" 


Siyasi partiler yasasını ve seçim kanununun demokratikleştirilmesi gerektiğine değinen Destici, “ Yani baraj kaldırılmalıdır.. Yani milletvekillerini ön seçimle tercihli sistemle millete seçtirmektir. Parti genel başkanları ve liderleri yapmamalıdır bu listeyi. Dolayısıyla millet karar vermelidir Şanlıurfa’dan kimin milletvekili olacağına “ açıklamasında bulundu. 
 
TERÖRÜN GAP'A ETKİSİ 


GAP’ın tamamlanamamasına terörün neden olduğunu ifade eden Destici, “Bu bölgede hala GAP tamamlanamamışsa, gerekli yatırımlar yapılamamışsa bunda terörün payı vardır. Buralara yatırım olarak harcanacak paralar, milletin cebine girecek paralar terörle mücadeleye yüzlerce milyar dolar harcanmıştır. Dolayısıyla Türkiye’nin artık bu beladan kurtulması gerek" dedi. 
 
18 YAŞINDA MİLLETVEKİLİ OLMA 
 
 
CHP’nin milletvekili seçilme yaşının 18’e düşürülmesine verdiği tepkiyle ilgili olarak da konuşan Destici, “ 18 yaşında milletvekili olmasına karşı çıkacağınıza, yahu bu gençler televole kültürüyle yetişiyor, sabahtan akşama survivor izliyor. Sosyal medyada gezip, örfümüzde, adetlerimizde olmayan şeylerle zaman geçiriyor. Bunlara çare bulalım. Gençlerimizi buradan nasıl milletini, devletini düşünen, ailesini düşünen ahlaklı, inançlı gençler yapabiliriz, bunun uğraşını verelim. 18 yaşındaki gençlere seçilme hakkı vermek, belki milyonlarca genci buraya doğru yöneltecek, bir ideal peşinde koşmaya yöneltecek. Bu yasa çıktı diye 600 vekilin hepsi 18 yaşında olmayacak. Ama numuneler olacak. Bunlar gösterilecek ki diğerleri de buna baksınlar ve örnek alsınlar” diyerek muhalefete tepki gösterdi. 
 
"MAĞDURİYETLER GİDERİLMELİ" 


Şanlıurfalıların Suriye konusunda bedel ödediğinin altını çizen Destici, “Buraların devletimiz tarafından desteklenmesi lazım. Buradaki vatandaşlarımızın bundan dolayı uğradıkları mağduriyetlerin giderilmesi lazım. Çünkü Suriye’nin kuzeyinde PKK, ABD, Rusya yerleşmiş vaziyette. Dolayısıyla burada bizim sınır güvenliğimiz çok önemli. Onun için biz bu bölgelerimize daha hassas bakmalıyız ve bu bölgelerimizin eksikliklerinin giderilmesi noktasında her türlü gayreti göstermek zorundayız" diyerek yapılması gerekenleri açıkladı. 
 
BBP İDAMI DESTEKLİYOR 


İdam cezasının geri getirilmesi konusunda BBP olarak desteklediklerini söyleyen Destici, “ İdam cezasının belli suçlarla ilgili geri getirilmesini ilk kamuoyu gündemine getiren ve ilk savunan siyasi partiyiz. Sadece söylemekle kalmadık. 2011 yılında 2 milyon imza topladık. Ve imzalar şimdi TBMM dilekçe komisyonunda. Yine 2012 yılında 30 vilayette, ki Şanlıurfa’da bunlardan bir tanesidir, referandum yaptık, sandık koyduk milletimizin önüne. Dedik ki iki suç için, bir; çocuklarımızı, kadınlarımızı, kızlarımızı kaçırıp tecavüz ettikten sonra öldüren sapıklar için, iki; bizzat kurşunu sıkan, bombayı patlatan ya da bunun emrinin veren teröristler için idam cezasının gelmesini sorduk, yüzde 98 oranında evet denildi. Bizim tavrımız açık ve net, bu suçlar için idam cezasının mutlaka ama mutlaka geri getirilmesi lazım. İdam cezasının geri getirilmesi bizim inancımıza da, örfümüze de, adetlerimize de, adalet anlayışımıza da yüzde 100 uygundur" diye konuştu. 
 
MUHSİN YAZICIOĞLU DAVASI 


Destici, BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun yaşamını yitirdiği helikopter kazasıyla ilgili olayın aydınlatılması konusunda da takiplerini sürdüreceklerini bildirdi. Destici davaya dair şöyle konuştu:


"Kahramanmaraş’ta süren ana bir soruşturma dosyası vardı. Bununla birlikte TSK’da sürdürülen bir askeri soruşturma dosyası vardı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında sürdürülen bir soruşturma dosyası vardı. 15 Temmuz darbeden sonra Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığında açılan bir başka soruşturma dosyası var. Ve yine Kahramanmaraş’ta sürdürülen bir mahkeme süreci var. Tabi bunların bir kısmı ile ilgili takipsizlik kararı verildi. Ana soruşturma konusunda bir takipsizlik kararı vardı ama biz buna itiraz ettik ve karar kaldırıldı. Ama 2016’da darbeden sadece 25 gün önce tekrar bir takipsizlik kararı verildi. Biz 13 Temmuzda, yani darbeden sadece 2 gün önce yine bu karara da itiraz ettik. Fakat neticelendirilmedi. Konuyla ilgili olarak kurtuldu geliyor olarak bilgisini Kahramanmaraş’tan Kayseri ve diğer vilayetlere geçen dönemin emniyet istihbarat şube müdür yardımcısı Dursun Özmen’di. Dursun Özmen, 15 Temmuz darbesinden önce FETÖ’den tutuklanan bir emniyet mensubu. Tabi 15 temmuzdan sonra başka gelişmeler ortaya çıktı, Marmaris’te Cumhurbaşkanımızı almaya giden ekibin içerisinden iki askerin helikopter üzerindeki GPS’leri sökenler olduğu ortaya çıktı. Bir başka gelişme Kayseri’deki dönemin emniyet istihbarat şube müdürünün de FETÖ’den tutuklanması. Biz bunları da şikâyet konusu yaparak Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılına başvurduk ve takipsizliğin kaldırılmasını istedik. Ama o dosya incelendiği için Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı takdir kullanarak yeni bir soruşturma başlattı. Şimdi bu soruşturma devam ediyor. Dün umut verici güzel bir gelişme oldu, adalet bakanımızın talimatıyla adalet bakanlığı Yargıtay 6. Ceza dairesinin vermiş olduğu üst dereceli memurlarla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kamu yararına bozulmasını istedi. İnşallah bu soruşturma sürecinin aydınlatılması konusunda atılmış olan önemli bir adımdır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner17